فارسی
  • فارسی
  • English

تصاویر مجاهدین مشروطه

این عکس از مجاهدین مسلح در انقلاب مشروطه، که به وضع فجیعی نوساخته است و از مجموعه تصاویر سایت مطالعات تاریخ معاصر برداشته‏ام، مورخ را گوش‏مالی می‏دهد که تا کجا باید به استیلای دروغ در دانسته‏ها و داشته‏های ملی و قومی موجود رسیدگی کند. به آن سفیدپوشی توجه کنیدکه در انتهای سمت چپ عکس، ظاهراً بر جمجمه معممی در ردیف زیر دست خود نشسته و چون جایی برای استقرار پای دوم خود نیافته، پس آن را به همراه نیاورده است!


مورخ با مطالعه دقیق چند عکس متفاوت از تجمع تفنگ به دستانی ظاهراً در زمان انقلاب مشروطه، خود را کاملاً مجاب و موظف می‏بیند تا اعلام کند کسانی با ارسال مجعولاتی مصور و نامصور، یک دگرگونی ساده و رسمی، در چرخه فوقانی مزدوران را، تبدیل به انقلابی در منطقه کرده‏اند که گویی راه خود را برای استقرار مشروطیت، از میان مجرایی از خون گشوده‏اند.


در این عکس نیز قانون جعل را رعایت کرده‏اند تا حضور جماعت در ماجرای مشروطه را جدی بگیریم. به آن مرد سفیدپوش انتهای سمت چپ نگاه کنید که گویی پوستر نیم تنه مرد دیگری را در فراز سر دارد! و به آن سفیدپوش دیگر میانه عکس، که در نیم دایره برجستگی شکم‏اش، چهار نفر گنجیده‏اند. تعیین روابط هندسی در این تصویر که معلوم کند کدام یک نشسته و کدام ایستاده‏اند، ممکن نیست.


و این هم عکسی با روابط منطقی سطح و حجم از چند تفنگ‏دار با لباس فرم نظامی، که گرچه در قاعده مطلب، دلیلی برای برقراری ارتباط با انقلاب مشروطه ایران ندارند، ولی به عنوان فضاسازی صحیح در چنین اجتماعاتی قابل عرضه است.


ظاهراً این تصویر نمایانگر اجتماعی از مشروطه‏خواهان در برابر سفارت انگلیس است و هرچند نمی‏دانیم سفارت انگلیس نمایش داده شده در این عکس، در کجای پایتخت مستقر بوده، اما ردیفی از پرچم‏های کاغذی در بالاترین نقطه و نصب چند قالیچه بر دیوار رو به رو، در سمت راست و از همه سرگیجه‏آورتر نصب یک چهل‏چراغ و لوستر اشرافی در میان خیابان و ورودیه به مغازه و پیشانی تونل میانی، یا آن وصله پارچه‏ای بر پیشانی دیوار، چندان مسخره است، که موضوع اصلی این تصویر یعنی بی‏تناسبی‏های هندسی آن را بی‏رنگ می‏کند.

عکس نورانی بعد را هم گویا از تجمع مردم در برابر سفارت انگلیس گرفته‏اند. اگر آن تصویر پیشین قانع‏تان نکرد که انبوه مردم در قفای انقلاب خود جمع بوده‏اند، شاید این عکس که شاهکاری در فن رتوش و بازسازی چند تصویر مختلف است، معلوم کند که کارکشته‏هایی در فن جعل، برای ایجاد انحراف در مقوله تاریخ و فرهنگ و ادب منطقه، از حک خطوطی در مکعب نقش رستم تا اسناد تاریخی معاصر، چه استخوانی خرد کرده‏اند.

 

در این جا هرچند از تعداد قالیچه‏ها کاسته شده اما بر لوسترهای اشرافی میان خیابان افزوده‏ و در پشت لوستر بزرگ و میانی یک پارچه‏‏نویسی نصب کرده‏اند، پرچمک‏های کاغذی بیش‏تر شده، با طنابی در بین جماعت که گویی برای اعدام کسی به بلندایی نامعلوم وصل است و فضای فراز سر مردم بر اثر گرد و غبار و نورافشانی بی‏مبدایی، سفیدی می‏زند. یک تیم کامل در بازشناسی امور شیادی لازم است تا بتوانند یکی از ده‏ها گره این عکس مسخره را باز کنند.


و این هم یکی دیگر از تصاویر تجمع در مقابل سفارت انگلیس که در قله توان شیادی انقلاب مشروطه‏سازان قرار می‏گیرد. شاید کسی بتواند حضور آن بانوی خوش پوش بدون حجاب در منتهی‏الیه سمت راست و رتوش کاری‏های شلخته‏وار دو سوی عکس را توضیح دهد، کاری که از عهده این مورخ  بر نمی‏آید، جز این که همگان را به تماشای آن دعوت کنم. (برآمدن مردم1 – مقدمه3)

 

خبرنامه
وبلاگ
جستجو در حال ارسال پیام ... پست الکترونیک وارد شده معتبر نمی باشد ارسال